Projekt architektoniczny nowego mieszkania jest małą częścią większego projektu budynku. Projekt taki jest niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę na nową inwestycję w danej lokalizacji. Składa się on m.in. z części opisowej, architektonicznej, branżowej, konstrukcyjnej. Jednymi z załączników są uprawnienia oraz projektowana charakterystyka energetyczna nieruchomości. Standardowo przyszłemu nabywcy są prezentowane wyrysy planów poszczególnych nowych mieszkań są prezentowane przyszłemu potencjalnemu nabywcy. Oczywiście takie plany najczęściej pokazywane klientom z wizualizacją budynku w celu pokazania usytuowania oraz aranżacją wnętrza.

Aranżacja nowego mieszkania

Wspomniana wizualizacja i aranżacja nie są niezbędnymi elementami samego projektu architektonicznego, jedynie mają pomóc w wyobrażeniu jak docelowo będzie wyglądał lokal. Są pomocne ale nie dostarczają przyszłemu nabywcy wszystkich niezbędnych danych. Kiedy przeglądamy bądź wizualizację bądź plan nowego mieszkania, musimy zastanowić się czy rozkład i usytuowanie pomieszczeń będą odpowiednie dla nas. Innymi słowy czy pozwolą na wygodne i komfortowe życie w tym konkretnym mieszkaniu. Kluczowymi informacjami, które musimy wyszukać na projekcie architektonicznym to metraże poszczególnych pomieszczeń.  Równie ważnymi dla nas elementami  projektu, są długości i szerokości poszczególnych pokoi, rozłożenie ścian i innych elementów konstrukcyjnych budynku.

Przegrody zewnętrzne i ściany działowe

Na rysunkach zobaczymy ściany nośne oraz ocieplone ściany elewacyjne. Zobaczymy ich grubości oraz opisy materiałów wraz z parametrami. Istotne jest też położenie ścianek działowych, aby o ile to możliwe jeszcze na etapie budowy móc je zmodyfikować, łącząc lub dzieląc poszczególne pomieszczenia. Często jest to etap na którym myślimy o otwarciu kuchni i połączeniu jej z salonem. Trzeba pamiętać, że usunięcie zaplanowanych w projekcie ścianek działowych będzie miało wpływ na metraż nowego mieszkania. Wzrośnie nam nieco powierzchnia mieszkania. Nie ma możliwości wyburzania, przestawiania, czy wykuwania otworów np. na drzwi w ścianach nośnych.

Okna i drzwi

Projekt pokaże nam także rozmieszczenie i zwymiarowanie wszystkich okien oraz drzwi wraz wielkością otworów w świetle. Dzięki oznaczeniu kierunków świata, najczęściej zaznaczona jest tylko północ, zobaczymy na ile intensywnie oraz w jakich porach dnia poszczególne pomieszczenia będą doświetlane. W projekcie sprawdzimy także usytuowanie pionów wentylacyjnych, kanalizacyjnych,  wodociągowych oraz gazowych. Szczególnie jest to istotne gdy mamy zamiar dokonywać zmian w funkcjonalnościach tych pomieszczeń.