Świadomość i dobre chęci

Deweloper mający potrzebę i presję rynku na budownictwo zrównoważone, ekologiczne staje przed murem wielu koncepcji i niekiedy zalewu danych oraz wzajemnie wykluczających się koncepcji. Pomocą przychodzi polskie prawo budowlane, normy, które wprowadzają jasne i zrozumiałe kryteria, które pozwalają oceniać oraz porównywać materiały i technologie. Niektóre z rozwiązań w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii to rozwiązania nie tylko kosztowne, ale również  podważane przez samych ekologów. Budownictwo zrównoważone to całościowe podejście, jeszcze nie zamknięty system. Dotyczy to samego usytuowania budynku, orientacji, jego bryły, rodzaju konstrukcji, materiałów, rozwiązań energooszczędnych i oszczędzających tak cenny zasób jaką jest woda. Zasady obowiązują na etapie planowania przestrzennego i zagospodarowania terenu. Od pojedynczego nowego mieszkania w którym niekiedy spędzi całe życie rodzina, aż po cały region. Od wyboru rodzaju zabudowy, aż po utylizację odpadów.

Nowe budynki, a ekologia

Materiały budowlane niedopasowane do  tradycji i specyfiki miejsca, zagęszczenie zabudowy nie są przyjazne ani dla użytkownika, ani natury. Kupujący męczą się z źle zaplanowanych, słabo wentylowanych mieszkaniach. Ściany zewnętrzne „ściany nie oddychają”, a okna nie mają możliwości celowego rozszczelnienia. Cienkie ściany działowe, niezbyt izolowane stropy miedzykondygnacyjne generują hałas od współużytkowników budynków. Słychać kroki na schodach, szum windy. Wymieniać można bez końca.  Bardzo popularne ostatnimi czasy projekty gotowe zwykle nie zapewniają realizacji zasad budownictwa zrównoważonego.

Nowe technologie

Stosowanie paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp jest ciągle luksusem, jeżeli chodzi o nowe mieszkania w nowych budynkach. Dotyczy to również formy budynku. Dla pomyślności i obniżenia kosztów inwestycji, inwestorzy rezygnują z takich rozwiązań naturalnych. Oczywiście na rzecz tańszych substytutów np. sztuczna deska na tarasach. Podobny problem dotyczy odprowadzania ścieków, ograniczenia zużycia wody i jej recyklingu. Można taką zużytą wodę wykorzystywać w spłuczkach. Dobrze przygotowywać ciepłą wodę w miejscu jej wykorzystania. Nie od razu da radę wszystko zmienić, ale świadomość dodatkowych uwarunkowań przy realizacji nowych inwestycji jest i będzie się rosła, a znajduje odzwierciedlenie w nowych mieszkaniach sprzedawanych przez naszą firmę.