Zakup nowego mieszkania to niezwykle ekscytujące przeżycie. Kupując je na rynku pierwotnym, niekiedy trzeba oczekiwać, aż nowe lokum powstanie, a wtedy ekscytacja rośnie wraz ze zbliżającym się terminem przeprowadzki. Jednak zanim rozpocznie się proces urządzania w nowym mieszkaniu, a nawet nastąpi odbiór kluczy, na przyszłych właścicieli czeka jeszcze jeden obowiązek, którym jest odbiór techniczny nieruchomości. Czym jest odbiór techniczny oraz jak się do niego przygotować i finalnie go przeprowadzić? Podpowiadamy poniżej.

Czym właściwe jest odbiór techniczny mieszkania

Odbiór techniczny lokalu ma za zadanie sprawdzenie stanu technicznego nieruchomości przed zamieszkaniem w niej. To właśnie w trakcie przeprowadzania go nabywca ma prawo zgłaszać wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. Odbiór techniczny może być wykonywany zarówno samodzielnie, jak i z pomocą fachowców, którzy zajmą się tym zadaniem na zlecenie kupujących.

Nowe mieszkania Kielce

Brak wykonania tego ważnego elementu będącego częścią zakupu mieszkania, może skutkować w przyszłości koniecznością wykonywania kosztownych poprawek lub remontów. Dlatego też warto już na samym początku wyeliminować ewentualne niedociągnięcia. Należy także pamiętać o tym, że każdy odbiór techniczny powinien zakończyć się protokołem zdawczo-odbiorczym, opatrzonym właściwą datą, w którym umieszcza się wszelkiego rodzaju uwagi.

Jak przygotować się do odbioru technicznego

Przed przystąpieniem do wykonania odbioru technicznego nieruchomości, należy odpowiednio się przygotować. Na początku warto przede wszystkim zapoznać się ponownie z umową zakupu mieszkania, zawartymi w niej ustaleniami dotyczącymi tego, jak finalnie wyglądać ma lokal oraz jaka ma być jego powierzchnia.

Nowe mieszkanie Kielce

Warto także poznać obowiązujące normy budowlane. Przed spotkaniem w nowym lokum należy także zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia ułatwiające odbiór techniczny. Wśród nich z pewnością przyda się:

  • poziomnica, do sprawdzenia pionów i poziomów podłóg oraz ścian,
  • miarka, do zmierzenie powierzchni poszczególnych pomieszczeń,
  • specjalistyczny miernik dedykowany do sprawdzenia instalacji elektrycznej, a właściwe jego napięcia.

Tak przygotowanym można wybrać się do nowego mieszkania w celu wykonania odbioru technicznego.