Na rynku pierwotnym w Kielcach znajdziemy jeszcze ciekawe oferty. Deweloperzy nieco zwolnili tempo budowy. Na budowach brakuje pracowników. Z pewnością wiąże się to z ich wyjazdem na wojnę rosyjsko-ukraińską. W Polsce w ostatnim okresie na budowach pracowało bardzo dużo Ukraińców. W związku z przedłużającą się wojną należy się spodziewać, że pracownicy z Ukrainy, którzy wyjechali szybko nie wrócą. Na budowach brakuje rąk do pracy. Tempo prac zwolniło i z pewnością szybko nie wróci do poprzedniego poziomu. Makroekonomiści przewidują w najbliższym czasie recesję, czyli znaczne zahamowanie tempa wzrostu gospodarczego. Analitycy rynku nieruchomości zakładają, że w zbliżających się co najmniej dwóch kwartałach będziemy mieli do czynienia z zapaścią na rynku budowlanym.  

Mniej nowych mieszkań na rynku pierwotnym w Kielcach

Zapewne nowych mieszkań w Kielcach w najbliższym czasie przybędzie niewiele. Obecnie sprzedaje się nieruchomości wcześniej wybudowane. Z pewnością niebawem zostaną wyprzedane. Można się spodziewać, że mieszkania, które wybudowano z droższych materiałów będą droższe. Osoby, które planowały w najbliższym czasie kupno mieszkania na rynku pierwotnym  w Kielcach być może przyspieszą swoją decyzję i będą chciały kupić mieszkanie z puli dostępnych obecnie. Kolejne oferty mogą być bowiem dużo droższe. Ograniczeniem może być jedynie zdolność kredytowa potencjalnych kredytobiorców. Banki bowiem niechętnie udzielają wysokich kredytów, dokładnie sprawdzają kredytobiorców i zwiększyły wobec nich wymagania.

Coraz trudniejszy zakup nowego mieszkania w Kielcach na kredyt

Jeszcze niedawno osoba, która miała zdolność kredytową na 300 tysięcy mogła pozwolić sobie na kupno około 50 metrowego mieszkania. Po wzroście stóp procentowych jej zdolność zmniejszyła się o około 100 tysięcy. Młode osoby, które planowały zakup nowego mieszkania w Kielcach, które nie mają dodatkowych oszczędności być może będą musiały kupić mniejsze mieszkanie niż planowały lub odłożyć zakup na później. Coraz trudniejsza sytuacja gospodarcza w Polsce bez wątpienia ma bezpośredni wpływ na rynek nieruchomości. Analitycy rynku obawiają się, że niebawem zakup nowego mieszkania w Kielcach będzie dostępny tylko dla osób bardzo zamożnych. Przeciętna rodzina ze średnimi zarobkami będzie zmuszona wynajmować mieszkanie przez niemal całe życie. Jej zdolność kredytowa bowiem będzie ciągle za mała aby pozwolić sobie na zakup nowego mieszkania w Kielcach.