Nowe mieszkania w Kielcach od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Na rynku pierwotnym można znaleźć bardzo ciekawe oferty. Mieszkania zlokalizowane w nowoczesnych bokach z cichobieżnymi windami, podziemnymi parkingami, podjazdami są wygodne zarówno dla osób starszych jak i rodzin z małymi dziećmi. Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w Kielcach są już bardzo wysokie i będą zapewne nadal rosły. Wysoka inflacja, podwyżki materiałów budowlanych, paliwa i znaczący wzrost minimalnych wynagrodzeń bez wątpienia wpłyną na ostateczną cenę mieszkań.

rynek pierwotny kielce

Rynek pierwotny w Kielcach

Trudną sytuację w budownictwie pogarsza brak rąk do pracy. Praca na budowie z pewnością nie należy do łatwych. Na rynku pierwotnym w Kielcach jeszcze do niedawna słychać było język ukraiński. Wybuch wojny spowodował, że wielu z nich wróciło bronić własnego kraju. Na rynku budowlanym brakuje pracowników. W już rozpoczętych nowych inwestycjach w Kielcach prace nieco spowolniły. W innych zostały wstrzymane. Brak pracowników to dość poważny problem deweloperów. Możemy się spodziewać, że w przyszłym roku zostanie oddanych nieco mniej mieszkań niż pierwotnie zakładano. Zatem jeżeli planujemy zakup mieszkania bezpieczniej jest wybrać coś z oferty aktualnie dostępnych nowych mieszkań.

Zdolność kredytowa kupujących nowe mieszkania w Kielcach

Zakup na rynku pierwotnym w Kielcach może opóźnić także sytuacja związana z coraz trudniej dostępnymi kredytami hipotecznymi. Zdolność kredytowa wielu potencjalnych kredytobiorców znacznie zmalała. Od kilku miesięcy Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe jednocześnie obniżając możliwości finansowe wielu potencjalnych kredytobiorców. Za kilka miesięcy może okazać się, że wielu nie otrzyma oczekiwanej wielkości kredytu hipotecznego i będzie  musiało odłożyć zakup na później lub kupić dużo mniejsze mieszkanie. Analitycy zapowiadają dalszy wzrost inflacji.  Zatem należy się spodziewać dalszego wzrostu stóp procentowych, wyższych cen praktycznie wszystkich towarów i usług na rynku. Z pewnością sytuacja w najbliższym czasie na pewno nie poprawi się.