Co to jest wkład własny?

Banki już od kilku lat przy udzielaniu kredytów hipotecznych na nowe mieszkania zazwyczaj kupowane od deweloperów wymagają wkładu własnego. Zacznijmy jednak od początku, czym w zasadzie jest wkład własny? To wielkość kapitału, który jest w posiadaniu kredytobiorcy, który liczony razem z kwotą pożyczoną od banku jest całkowitą wartością która sfinansuje zakup nowego mieszkania lub domu.

Ile na nowe mieszkanie?

Ile on wynosi? Do 20% wartości kupowanej nieruchomości z własnych zasobów. Wartość ta niestety jest coraz większym problemem dla tych, którzy planują zakup mieszkania. C zrobić w sytuacji, jeśli nie mamy wystarczającej kwoty na jego pokrycie? Z biegiem lat kwota ta systematycznie rosła, jeszcze w 2016 roku wkład wynosił 15 proc, a od 2107 roku zwiększył się o kolejne 5%, do wartości 20 proc.

Co może być wkładem własnym?

Zazwyczaj jest to zaoszczędzona gotówka. Jest to najbardziej wygodna i najchętniej akceptowalna forma. Wymaga również jak najmniej formalności, kiedy zdeponowana jest w banku na rachunku lub w formie lokat. Warto spróbować negocjować z bankami, niekiedy dopuszczalne są inne formy wkładu, a mogą nim być:

  • wartość działki budowlanej na której ma być zbudowany dom,
  • wartość zakupu budynku w stanie surowym,
  • już wpłacona zaliczka na mieszkanie dla dewelopera,
  • dofinansowanie w ramach rządowych programów pomocowych,
  • wartość z książeczki mieszkaniowej,
  • inne niż kupowana, nieruchomości przeznaczone do sprzedaży.

Brakującą część wkładu na nowe mieszkanie można uzupełnić środkami od najbliższych członków rodziny, innymi słowy gotówkową darowizną. Są one w obrębie zerowej grupy podatkowej np. od rodziców, dzieci, małżonków, dziadków i w żaden sposób nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Warunkiem niezbędnym jest ich zgłoszenie we właściwym urzędzie skarbowym w terminie do pół roku po fakcie wypełniając formularz SD-Z2. Kwotę darowizny powinno się udokumentować, czy to w formie potwierdzenia przelewu, czy w innej pisemnej formie.