Rynek pierwotny w Kielcach przeżywał w ostatnim czasie pewne zawirowania. Deweloperom dała się we znaki pandemia, wojna na Ukrainie i masowy wyjazd ukraińskich pracowników. Do tego doszły bez wątpienia nowe warunki techniczne 2021 wprowadzone na początku ubiegłego roku. Deweloperzy musieli rozwiązywać dużą ilość problemów na bieżąco. Zapewne to jeszcze nie koniec zawirowań na pierwotnym rynku nieruchomości w Kielcach. Wysokie stopy procentowe będą miały zapewne bezpośredni wpływ na sprzedaż nowych mieszkań.

rynek pierwotny kielce

Nowe mieszkania w Kielcach coraz droższe

Na ceny nieruchomości ma wpływ wiele czynników, które w ostatnim okresie uległy zmianie. Między innymi duże znaczenie mają ceny materiałów budowlanych, które znacznie wzrosły. Zapewne to jeszcze nie koniec podwyżek ponieważ ceny paliwa nadal rosną. Na ostateczną cenę materiałów budowlanych mają także wpływ koszty robocizny pracowników. Podniesienie wynagrodzeń minimalnych bez wątpienia ma bezpośredni wpływ na podniesienie kosztów ostatecznych usług i towarów. Na rynku pierwotnym w Kielcach można się spodziewać dalszego wzrostu cen nowych mieszkań. Obecnie deweloperzy wyprzedają nowe mieszkania w Kielcach po starych cenach. Nowe inwestycje zapewne będą droższe.

Zaplanowany zakup nowego mieszkania na rynku pierwotnym w Kielcach warto przyspieszyć

Deweloperzy podobnie do innych przedsiębiorców nie będą do inwestycji dokładać i nie ma co liczyć na to, że będą chcieli zrezygnować z zaplanowanych na inwestycję zysków. Sztuczne podnoszenie wynagrodzeń minimalnych wpłynie z pewnością na wszystkie usługi i towary dostępne na rynku. Ostatecznie za to zapłacą odbiorcy końcowi. Sytuację pogarsza rosnąca inflacja i znaczny wzrost cen paliw. Wszystkie opisane czynniki będą miały wpływ na ceny mieszkań. Bez wątpienia nowe inwestycje będą droższe. Deweloperzy będą chcieli utrzymać ceny w pewnych granicach, jednak może się to skończyć obniżeniem jakości budowanych mieszkań. W chwili obecnej na rynku znajdują się jeszcze mieszkania wybudowane w lepszych nieco czasach, kiedy deweloperzy przykładali dużą wagę do jakości budowanych nowych inwestycji w Kielcach.