Największy obecnie rynek sprzedaży mieszkań lub domów to rynek pierwotny. Zwłaszcza w Kielcach gdzie się tak dużo buduje. Klienci też chętniej wybierają przestrzenie które mogą dowolnie sami zaaranżować od podstaw. W związku z tym nie muszą, zdzierać tapet, zrywać kafli w łazience czy zdejmować paneli z podłóg. Jednak takie rozwiązanie ma zasadniczą wadę. Na nowe mieszkanie czy dom musimy niekiedy długo poczekać. W rezultacie decydując się na zakup nowego mieszkania, tak naprawdę kupujemy na podstawie wizualizacji oraz planów architektonicznych budynku. W związku z tym jak kiedyś się mówiło kupujemy dziurę w ziemi po fundamenty budynku oraz marzenie o własnym mieszkaniu. Kupujemy i wybieramy ofertę dewelopera, niekiedy jeszcze na etapie planowania lub uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Kupujemy nieruchomość

Wynikiem takiej sytuacji jest fakt, że nie widzimy fizycznie nieruchomości, nie jesteśmy w stanie wejść do lokalu i stwierdzić: tak, to jest to, biorę. Wbrew pozorom ma to swoje plusy. Jeżeli przeglądamy plany inwestycji i listę dostępnych nowych mieszkań zazwyczaj mamy szeroki wybór opcji. Możemy wybrać piętro, ekspozycję, metraż. Dostępne są miejsca garażowe usytuowane dogodnie względem windy, a na parterze mieszkania z ogródkami. Jednak cięgle nie możemy zobaczyć tego wszystkiego w rzeczywistości, a jedynie wirtualnie. Jednak zyskujemy w zamian bardzo dużą możliwość wyboru lokalu pod nasze oczekiwania. Co możemy zrobić kiedy deweloper pokazuje nam plany architektoniczne, a my ich nie rozumiemy? Dużo osób ma z tym problem.

Oferta dewelopera

Nie są w stanie, nie mieli wcześniej do czynienia lub nie potrafią przeczytać informacji z nawet uproszczonych planów architektonicznych. Dostajemy rysunki, przekroje i z podekscytowaniem otwieramy teczkę lub stronę internetową. Niestety przychodzi rozczarowanie, o co w tym wszystkim chodzi? Linie, liczby i przekroje niewiele nam mówią. To zbiór rzutów, przekrojów i opisów, który niezbędny jest do wybudowania budynku w którym będzie się znajdowało nasze mieszkanie. Dokładnie jakby to było w innym języku, którego nie rozumiemy i nie nauczyliśmy się czytać. Sprawdźmy w tej krótkiej serii co one zawierają, jak rzeczy w nich są definiowane i na co warto zwrócić uwagę. Przydałoby się trochę orientować w tym architektonicznym świecie. Może nie wejdziemy na poziom taki aby od razu dyskutować z architektem ale jak przestawić ściankę działową owszem.