W poprzedniej części wspomnieliśmy już o tym: czym jest odbiór techniczny mieszkania, jak się do niego przygotować oraz dlaczego jego wykonanie jest tak istotne. Dziś natomiast podpowiemy, na jakie aspekty zwrócić uwagę w trakcie jego wykonywania.

Wielkość mieszkania, a zapisy w umowie

Niekiedy zdarza się tak, że wykonawca oddaje do użytku mieszkanie, które jest mniejsze od wartości podanej w umowie. Wynika to najczęściej z zastosowanych technologii lub rozwiązań. Dlatego też, aby nie płacić za fikcyjne metry kwadratowe, warto przy odbiorze technicznym zacząć od wymierzenia pomieszczeń i zsumowania ich metrażu. Należy bowiem pamiętać, że w przypadku, kiedy lokal okaże się mniejszy, nabywca ma pełne prawo odstąpić od umowy zakupu lub żądać zmniejszenia jego wartości.

Sprawdzenie ścian i podłóg

Kolejnym etapem odbioru technicznego jest skontrolowanie wykonania ścian i podłóg. W przypadku tych pierwszych powinny one przede wszystkim posiadać pion i poziom, a także kąty proste w narożnikach na styku. Wszelkiego rodzaju niedociągnięcia w tym obszarze wykończenia mieszkania mogą bowiem w przyszłości powodować problemy z zawieszeniem szafek kuchennych czy ustawieniem mebli. Niezwykle istotna jest także kontrola organoleptyczna wykonania ścian. Wszelkiego rodzaju pęknięcia, wybrzuszenia czy też mokre obszary powinny zostać zaprotokołowane, ponieważ mogą świadczyć o błędach wykonawczych.

Jeśli chodzi natomiast o podłogi, niezwykle istotne jest zachowanie w nich poziomu, dzięki czemu ich wykończenie nie będzie stanowiło problemu. Pozostając przy podłożu, jeśli mieszkanie posiada balkon lub taras, warto także sprawdzić, czy został w nich zachowany odpowiedni spadek, odpowiadający za brak zastoisk wodnych, które w przyszłości przyczynią się do niszczenia ich powierzchni. Wystarczy wylać szklankę wody na balkon lub taras. Jeśli ciecz spłynie swobodnie, oznacza to, że wszystko jest w porządku.

Otwory okienne i drzwiowe oraz elektryka

Kontroli w trakcie odbioru technicznego powinny podlegać także okna oraz drzwi. W trakcie odbioru powinny być one czyste, aby móc sprawdzić, czy nie posiadają one żadnych uszkodzeń lub zarysowań. Dodatkowo elementy te muszą zapewniać w pełni sprawne korzystanie z nich. Dodatkowo po otwarciu na oścież nie powinny samoistnie się zamykać.

Ostatnim etapem odbioru technicznego mieszkania jest sprawdzenie instalacji elektrycznej. W momencie odbioru w mieszkaniu wszelkiego rodzaju podłączenia w ścianach oraz sufitach powinny zostać już istnieć. Dzięki czemu można sprawdzić za pomocą zabranego ze sobą próbnika napięcie w gniazdkach.