Sposób ogrzewania ciepłej wody, mieszkania i klatek schodowych będzie bezpośrednio wpływał na wysokość miesięcznego czynszu każdego z właścicieli nowych mieszkań w Kielcach. Zanim wybierzemy z oferty biur nieruchomości odpowiednie mieszkanie warto rozważyć zakup biorąc pod uwagę kilka elementów. Opłacanie podstawowych mediów najczęściej należy do właściciela mieszkania. Zawiera on indywidualną umowę z ich dostawcami. Za prąd rozlicza się z elektrownią, za gaz z gazownią, za wodę z wodociągami itd. Samodzielnie zawiera umowy i opłaca rachunki. Problematyczne kwestie pojawiają się w częściach wspólnych związanych z ogrzewaniem budynku, jego oświetleniem, sprzątaniem czy wywozem śmieci. Remonty budynku, dachu czy płotu także mogą być kwestiami spornymi mieszkańców.

Mieszkania Kielce rynek pierwotny

Można znaleźć na rynku nieruchomości mieszkania tzw. bezczynszowe. Najczęściej znajdują się one w inwestycjach typu szeregowiec z odrębnymi mieszkaniami na parterze i piętrze lub w niewielkich blokach. Z jednej strony mieszkania są tanie w utrzymaniu. Nie ma w nich tradycyjnie opłacanego czynszu. Najczęściej zawiązuje się wspólnota, która reprezentuje interesy właścicieli nowych mieszkań. Jeżeli wspólnota mieszkaniowa nie wybierze zarządcy i nie zleci mu zarządzania nieruchomością wówczas nie płaci tzw. czynszu. W czynszu najczęściej zawarte są koszty związane z remontami, sprzątaniem wywozem śmieci, konserwacją wind, remontem ogrodzenia lub innych elementów inwestycji.

nowe mieszkania Kielce
mieszkania nowe Kielce

Mieszkania nowe Kielce

W czynszu zawarte są także koszty związane z zarządzaniem, którego najczęściej w nowych mieszkaniach bezczynszowych mieszkańcy nie chcą płacić. W takiej inwestycji właściciele nowych mieszkań muszą samodzielnie rozliczać koszty związane z częściami wspólnymi. Ponadto muszą samodzielnie dbać o remonty, konserwację, sprzątanie lub inne czynności związane z dbaniem o nieruchomość. Bez wątpienia jeżeli inwestycja jest nowa, najczęściej nie ma dużych kosztów związanych z remontami. Z czasem sytuacja może się zmienić i wówczas warto pomyśleć o przekazaniu zarządzania profesjonalnej firmie. Licencjonowany zarządca nieruchomości wie jak planować remonty, najczęściej ma podpisaną umowę z firmą, która na bieżąco naprawia drobne usterki. Z pewnością będzie to wygodniejsze i unikniemy sąsiedzkich kłótni.