Zimą kiedy temperatury spadają, konieczne jest dogrzewanie mieszkań. W naszym klimacie w mieszkaniu bez zamontowanego systemu ogrzewania nie jest możliwe zamieszkiwanie. W nowych mieszkaniach w Kielcach deweloperzy wybierają różne rozwiązania. Nowe przepisy budowlane WT2001 dodatkowo nakładają na deweloperów obowiązki związane z ogrzewaniem mieszkań. Znajdziemy w ofercie biur nieruchomości w Kielcach mieszkania ogrzewane indywidualnie. W każdym mieszkaniu zamontowany jest indywidualny piec, który ogrzewa tylko i wyłącznie jedno mieszkanie. Takie rozwiązanie wydaje się być najkorzystniejsze. W dłuższej perspektywie czasowej, kiedy piec po kilku latach zepsuje się obowiązek jego wymiany będzie spoczywał na właścicielu nowego mieszkania.

Mieszkania Kielce rynek pierwotny

Bez wątpienia zakup pieca centralnego ogrzewania to duży wydatek. Innym rozwiązaniem jakie stosują deweloperzy jest piec na całą klatkę lub blok. Nowa inwestycja ma swoje ogrzewanie, rozliczane przez każdego z mieszkańców według określonych zasad. Zasady określa wspólnota mieszkaniowa lub zarządzający nieruchomością zarządca, któremu wspólnota przekazała zarządzanie. Remont, modernizacja lub wymiana zepsutego pieca spoczywa wówczas na wszystkich mieszkańcach. Oni płacą za regularne przeglądy, naprawy lub zakup nowego pieca. Deweloperzy w nowych inwestycjach, w których możliwe jest przyłączenie całego bloku do miejskiej sieci CO korzystają z takiego rozwiązania.

nowe mieszkanie Kielce
nowe mieszkanie Kielce

Nowe mieszkanie Kielce

Koszty ogrzewania w takim przypadku są nieco wyższe, ale mieszkańcy nowych mieszkań w Kielcach nie ponoszą żadnych kosztów ewentualnych remontów, przeglądów, konserwacji lub wymiany pieca. Płacą zgodnie z obowiązującą stawką za ogrzewanie. Bez wątpienia takie rozwiązanie jest wygodne, jednak droższe od innych rozwiązań. Zimą kiedy ogrzewanie zaczyna po dłuższej przerwie funkcjonować, często zdarzają się awarie. Z pewnością jeżeli brak ogrzewania dotyczy wielu mieszkańców miasta sprawa jest mocno nagłośniona w mediach i odpowiedzialni za ten stan rzeczy starają się szybko awarię usunąć. Odpowiedzialność za ogrzewanie w mieszkaniach w mieście często powiązana jest z urzędnikami miejskimi. Najczęściej jest to spółka miejska lub prywatna, która ma podpisaną umowę z urzędem. Zatem odpowiedzialność spoczywa na włodarzach miasta.