W tej części podsumujemy temat zakupu mieszkania w nowej inwestycji lub na rynku wtórnym. Nowe inwestycje budowane są według nowych przepisów budowlanych i mają określone standardy. Deweloperzy wyposażają je w cichobieżne windy i posiadają podziemne parkingi, komórki lokatorskie oraz dodatkowe miejsca postojowe. Związane jest to z obowiązującymi przepisami dotyczącymi nowych inwestycji.

Zgodnie z przepisami nowe inwestycje muszą uwzględniać przepisy dotyczące osób niepełnosprawnych. Specjalne podjazdy, szerokie drzwi, windy i inne udogodnienia dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Mieszkania na rynku wtórnym często nie spełniają takich standardów.

Szukając mieszkania należy rozważyć różne opcje.

Na rynku wtórnym często mieszkania są gotowe od razu do zamieszkania, w przypadku mieszkania urządzonego zgodnie z naszym gustem być może będą wymagały niewielkich remontów.

Nowe mieszkania

Z pewnością mieszkanie znajdujące się w starym budownictwie nie będzie miało  windy, miejsc parkingowych i podziemnego garażu. Z kolei mieszkanie zlokalizowane w nowej inwestycji, na nowym osiedlu przez pewien czas będzie miejscem budowy. Trudno będzie wyjść na spacer z małymi dziećmi. Budowy nowych osiedli nie trwają obecnie zbyt długo i w dość krótkim czasie od oddania mieszkania może powstać tam nowy, ładny plac zabaw.

Bez wątpienia nowe mieszkanie w stanie deweloperskim będzie wymagało wykończenia.

Niezbędne jest położenie podłóg, wstawienie wewnętrznych drzwi, położenie kafli. Nowy właściciel będzie mógł to zrobić w swoim stylu. Wyposaży kuchnię i urządzi łazienkę zgodnie ze swoimi pomysłami. Koszty takiego wykończenia mogą okazać się dość spore. Jednak nie będzie musiał gipsować i przemalowywać ścian na nowe kolory w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego.

Nowe mieszkania na sprzedaż Kielce

Bez wątpienia każde z mieszkań zarówno z rynku pierwotnego jak i wtórnego będzie wymagało nakładów finansowych. W przypadku rynku pierwotnego będą one konieczne ze względu na to, aby w ogóle w mieszkaniu można było mieszkać. W przypadku rynku wtórnego aby mieszkać w ładniejszej przestrzeni. Czasami wyremontowanie mieszkania z rynku wtórnego może okazać się dużo droższą inwestycją niż się tego spodziewamy.

W starszych mieszkaniach często okazuje się, że oprócz walorów estetycznych trzeba wymienić starą instalację. Koszty remontu w takim mieszkaniu może znacznie przekroczyć zakładany budżet. Po analizie kosztów może się okazać,  że mieszkanie z rynku pierwotnego, które początkowo wydawało się drogie będzie tańsze od mieszkania z rynku wtórnego.