Kontynuując temat finansowania zakupu nowego mieszkania trudno nie wspomnieć o coraz popularniejszym leasingu nieruchomości. Polega on na długookresowym najmie nieruchomości, spłacie rat leasingowych, a na końcu możliwości jej wykupienia. Na rynku brakuje ofert leasingu mieszkań, z reguły na taką formę decydują się osoby prowadzące działalność gospodarczą.  Leasing jest także oferowany klientom instytucjonalnym (banki, klienci korporacyjni).

Zdarza się, że klient, który chce kupić mieszkanie nie otrzymuje zgody na kredyt hipoteczny. Zdarzają się coraz częściej sytuacje, w których sprzedający udziel pożyczki kupującemu nieruchomość. Sprzedający przenosi własność nieruchomości na kupującego i zgadza się na to, aby kupujący spłacił ją w ratach. Zawierana wówczas jest umowa, która szczegółowo określa warunki i sposób spłaty pożyczki.

Pomoc przy zakupie nowego mieszkania

Osoba zatrudniona w biurze nieruchomości zajmująca się pomocą w zakresie spraw finansowych udzieli w tym zakresie pełnej informacji.

W interesie sprzedającego mieszkanie jest bowiem to, aby klient mógł taki kredyt otrzymać i aby transakcja doszło do skutku.

Jeżeli ostatecznie po kilku próbach w różnych bankach klientowi nie uda się otrzymać kredytu biuro nieruchomości może pomóc takiemu klientowi dokonać zamiany własnego mieszkania na większe. Wówczas będzie się to wiązało z dopłatą do większego mieszkania, która będzie zdecydowanie niższą kwotą niż zakup nieruchomości.

Klient, który posiada już jakąś nieruchomość zdecydowanie łatwiej uzyska kredyt, ponieważ może go wziąć pod zastaw posiadanej nieruchomości.

Bank, który jako zabezpieczenie zgodzi się na to szczegółowo sprawdzi nieruchomość. Dokona jej wyceny, sprawdzi ceny obowiązujące na rynku i ją wyceni. Najtrudniej jest uzyskać kredyty osobom młodym, bez historii kredytowej. Także tym często zmieniający pracę i pracujący na podstawie umowy zlecenia. Bank jest instytucją finansową i specjalizuje się na zarabianiu na kredytach, dlatego osobom nie gwarantującym spłaty kredytu nie będzie chciał go udzielić. Pewnym rodzajem wyjścia z sytuacji, w której bank odmówi udzielenia kredytu jest poręczenie go przez osoby pracujące na stabilnych stanowiskach, z większym doświadczeniem zawodowym i historią kredytową. Młoda osoba może zakupić nowe mieszkanie na kredyt poręczony czy też spłacany przez swoich rodziców. Zdarza się także, że zakup nieruchomości jest dokonywany wspólnie, czyli młoda osoba, która nie otrzymała kredytu ze swoim rodzicem.